Oprócz wspólnego oglądania, słuchania czy czytania, warto zaproponować podopiecznemu wspólną zabawę intelektualną. Aby umysł sprawnie działał, warto go ćwiczyć całe życie i to regularnie – nie wystarczy np. raz w miesiącu zagrać tylko przez 5 minut. Warto grać systematycznie, a z czasem zobaczymy, że nasz umysł będzie sprawniejszy. Proponowane gry, wspierające pracę naszego umysłu, to m.in.:

Warcaby –gra, która powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji. Różne są warianty gry w warcaby, ale najczęstsza jest klasyczna wersja, gdzie gra się na czarnych polach i bije pionki przeciwnika, żeby dojść do pól przeciwnika.

Gry w karty (np. makao, wojna, tysiąc) – grę w karty wymyślono w Chinach prawdopodobnie w X wieku. Karty ćwiczą logiczne myślenie, pamięć, skojarzenia. Opisy różnych tradycyjnych gier z użyciem kart można znaleźć w Internecie np.:
https://pdf.helion.pl/e_0d0d/e_0d0d.pdf;
https://www.hulahop.pl/wiadomosc/jakie-gry-karciane-dla-dzieci-i-calej-rodziny-zasady-gier-rodzaje-talii-i-zabawy-karciane/2587/;

Dobble – gra nowsza, niż wymienione wyżej, ale naprawdę sensowna i pobudzająca intelektualnie. Dobble jest prostą grą na spostrzegawczość, w której wyszukujemy takich samych symboli. Jeśli na dwóch kartach jest taki sam symbol i ty pierwszy go zauważyłeś, to zabierasz kartę po wypowiedzeniu nazwy na głos.. Kto uzbiera więcej kart, ten wygrywa.

Scrabble – gra w scrabble została wymyślona w 1931 roku przez (bezrobotnego w owym czasie) amerykańskiego architekta Alfreda Buttsa. Gra jest przeznaczona dla 2, 3 lub 4 osób. Polega na losowaniu płytek z literami (jednocześnie gracz dysponuje siedmioma takimi płytkami, umieszczanymi na stojaku w sposób niewidoczny dla innych graczy) i kolejnym układaniu z nich słów na planszy o wymiarach 15x15 pól. Słowa układane są w sposób przypominający krzyżówkę.