Poniżej przedstawimy  listę pomysłów, jak w twórczy sposób można spędzić czas z osobą starszą, która ma ograniczoną możliwość samodzielnego opuszczania domu.

Wspólne oglądanie wartościowych filmów i dyskusja o nich

W Internecie można znaleźć dużo interesujących filmów fabularnych i dokumentalnych Część z nich (np. na stronie vod.tvp.pl). dostępna jest bezpłatnie, warto więc obejrzeć je wspólnie z seniorem, a potem omówić. Szeroki wybór filmów rozciąga się od biografii (np. „Braciszek”, „Dwie korony”, „Papusza”), poprzez dramaty (np. „Doonby. Każdy jest kimś”, „Każde życie jest cudem”, „Chce się żyć”), filmy obyczajowe (np. „Jutro idziemy do kina”, „Biała sukienka”), familijne, aż po komedie, klasykę czy sensację.

Bezpośrednio po obejrzeniu filmu czy też przy okazji następnego spotkania warto porozmawiać o emocjach, doświadczeniach i refleksjach na temat tego, co się zobaczyło. Można zapytać, co zainteresowało podopiecznego, czego się dowiedział, jakie ma refleksje na temat treści filmu, które z nich uznaje za ważne, znaczące.


Wspólne słuchanie audycji

Kolejną propozycją aktywności dla seniorów może być wspólne słuchanie audycji radiowych. Są one udostępniane w krótkim czasie po emisji na stronach internetowych danej rozgłośni. W związku z tym z bogactwa materiału audio można korzystać w dowolnym czasie. Warto dopytywać seniora, co go interesuje, jaka tematyka jest mu bliska i proponować wspólne słuchanie audycji. Ciekawym rozwiązaniem będzie wprowadzenie (dla urozmaicenia) zasady przemiennego wyboru – raz audycja proponowana przez seniora, następnym razem – audycja proponowana przez opiekuna.

Szeroki wybór materiału audio udostępnia m.in. Polskie Radio na stronie https://www.polskieradio.pl/.


Wspólne czytanie książek

Odwołując się do doświadczeń uczestników projektu należy wspomnieć o wartościach wypływających ze wspólnej z podopiecznymi lektury poezji, literatury pięknej czy biografii. Zamiast trudzić się wyszukiwaniem tematów do rozmowy lub prowadzić ją w sposób rutynowy, można świetnie spędzić czas przy dobrej lekturze, również dobranej do zainteresowań podopiecznego, a następnie poprowadzić konwersację w związku z przeczytanym utworem. Stały dostęp do literatury zapewniają – bardzo liczne w Lublinie – biblioteki. Nowością, ale jakże ułatwiającą dostęp do książek, jest udostępniona od ubiegłego roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną (MBP) aplikacja Legimi – wirtualna wypożyczalnia e-booków. Informację o tym  jak skorzystać z aplikacji Legimi  znajdziesz w zakładce Nowe Technologie.