W dużej mierze zależy to także od Ciebie. Decydujące czynniki to: odpowiednie odżywianie,

aktywność fizyczna, pozytywne myślenie, kontakty międzyludzkie, rozwijanie pasji i zainteresowań, dbanie o własne bezpieczeństwo.

Dzięki odpowiedniemu podejściu do swojego wieku – można to osiągnąć,utrzymując dobrą formę fizyczną i psychiczną przez wiele lat.

Stosując odpowiednią dla siebie dietę,bogatą w witaminy i minerały, uwzględniając dobrej jakości suplementy, probiotyki i prebiotyki – wspieramy zdrowie. Pomaga to maksymalnie aktywować układ immunologiczny i odporność na rozwój przewlekłych dysfunkcji.

Bardzo ważnym czynnikiem jest utrzymanie aktywnego stylu życia. Mogą to być spacery, pływanie, taniec, ćwiczenia na siłowni, gimnastyka, itp. Warto je stosować regularnie. Aktywność to także uczestnictwo w spektaklach teatralnych, seansach filmowych, koncertach, wycieczkach a także uprawa działki czy ogródka.

Starając się zachować pozytywne myślenie – unikamy negatywnych emocji. Ograniczamy to,co powoduje przygnębienie czy depresję a wybieramy to,co wzmacnia dobre samopoczucie.

Starszym osobom często doskwiera samotność. By mieć wsparcie w trudnych chwilach,ważne jest utrzymywanie bliskich kontaktów z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. To podnosi dobry nastrój,

poczucie własnej wartości, przynależności do społeczności i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

By utrzymać zainteresowanie życiem i nie poddać się bierności – wskazane jest rozwijanie swoich pasji i realizowanie podjętych celów. Może to być hobby czy też praca wolontariacka, coś co daje radość i motywuje do działania.

Bezpieczeństwo to bardzo ważny aspekt życia seniora. Należy zwrócić uwagę na oszustów i ich sposoby manipulacji,dbać o bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności domowych,siadając za kierownicę, robiąc zakupy itp.

Wdrażając powyższe zagadnienia można osiągnąć pogodę ducha, polepszyć zdrowie i cieszyć się każdym aspektem życia, dodając mu smaku i uroku.

5a_autobus.jpg

Miasto wydaje się komfortowym miejscem do życia dla osób starszych: komunikacja miejska, bliska sieć sklepów, sygnalizowane przejścia dla pieszych, liczne sąsiedztwo, łatwiejszy dostęp do lekarza i ośrodków specjalistycznych. Jednak w ruchliwej i ciasnej przestrzeni bywa niebezpiecznie.

Uwaga na przejścia dla pieszych. Niejeden raz, kiedy wkraczamy na przejście, okazuje się że jakiś nieuważny kierowca ignoruje światła i przejeżdża, albo rusza za wcześnie, albo przyspiesza w ostatniej chwili i w rezultacie wpada na pasy, kiedy już się na nich znajdujemy mając zielone światło. Istnieją też kierowcy niecierpliwi: nie uważają na tempo, w jakim senior chodzi, tylko wg jakichś własnych założeń ruszają, kiedy im się wydaje, że pieszy powinien wyrobić się z przejściem ulicy. Nieraz hamują za piętami pieszego i wtedy narasta stres, czy rzeczywiście się zatrzymał. Dlatego zawsze rozglądajmy się na wszystkie strony, zanim wejdziemy na przejście. Sprawdzajmy odległość samochodu od przejścia, czy stoi, czy jednak powoli jedzie, gdyż często to oznacza, że może przedwcześnie przyspieszyć. Nie wchodźmy na przejście, jeśli wyraźnie nie zahamuje, uważajmy na skrzyżowaniu, czy nie wykonuje gwałtownego skrętu w naszą stronę, czy nie zmienia znienacka pasa ruchu. Jeśli ktoś ma dobrą koordynację, niech również nasłuchuje: jeśli słyszymy głośniejszy warkot silnika, już mamy sygnał ostrzegawczy.

Sami jednak również jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów. Częstym argumentem niektórych seniorów, usprawiedliwiającym ryzykowne zachowania, jest stan zdrowia: „ja nie mam siły iść tak daleko na przejście”, niekiedy świadomość praw seniorów: „zobaczy przecież starszą osobę, to się zatrzyma”. Nigdy nie wolno polegać na takich przekonaniach, szczególnie przy obecnym tempie życia. Kierowcy są niecierpliwi, a senior często porusza się wolno; nawet gdy nie ma problemów z chodzeniem, ucieczka może okazać się za trudna. Zresztą: przepisów należy po prostu przestrzegać, one istnieją dla naszego bezpieczeństwa, nie dla utrudniania życia. Poświęćmy dłuższą chwilę uwagi, gdy widoczność na chodniku zasłania nam ciężarówka albo autobus. Upewnijmy się, że poza nim nie ma ruchu na pasie. Podobnie uważajmy w złych warunkach atmosferycznych: w razie mgły, śniegu, błota pośniegowego na jezdni – kierowca ma dłuższą drogę, by zahamować; nie zatrzyma się od razu, zajmie mu to więcej czasu. Lepiej dłużej poczekać i przejść bezpiecznie.

Hulajnogi, rowery, deskorolki wydają się bezpieczniejsze, ale wobec nich seniorzy są bardziej bezbronni. Użytkownicy jeżdżą po chodnikach nieraz z zawrotną prędkością. Wielu zachowuje ostrożność, lecz przy nadmiernej prędkości ryzyko wypadku wzrasta. Tutaj pieszy niewiele może zrobić, ponieważ takiego pojazdu nie słychać. Gdy do nas dociera, że ktoś jedzie, już znajduje się obok nas albo tuż za nami. Można najwyżej idąc chodnikiem spojrzeć dalej naprzód, czy nic nam nie zagraża, ale jeśli ktoś nadjeżdża z tyłu – nie mamy możliwości reagowania, cała odpowiedzialność spoczywa na jadącym.

Skoro chodzenie pieszo jest tak niebezpieczne, przesiądźmy się na komunikację miejską. Jednak tutaj też czyhają pułapki. Wsiadanie: seniorzy raczej jako pierwsi starają się ustawić przy drzwiach, aby jak najprędzej dostać się do pojazdu. Lepiej jednak nie podbiegać, ale też nie wciskać się w ostatniej chwili, gdy brzmi sygnał, ponieważ oznacza on zamykanie drzwi i wtedy grozi nam przycięcie. Jeśli autobus czy trolejbus ucieka, nie wbiegajmy na ulicę, aby dobiec do przystanku, z reguły w takich chwilach nie skupiamy się na bezpieczeństwie, tylko na odjeżdżającym pojeździe, co grozi wypadkiem. Przemieszczając się wewnątrz autobusu zawsze chwytajmy drążek. Nigdy nie stójmy bez asekuracji. Niekiedy nawet trzymanie się nie wystarcza w razie gwałtownego hamowania. Kto ma taka zdolność, może wyrobić w sobie odruch reagowania na ruchy pojazdu: manewrowanie ciałem, przechył, inne ustawienie nóg, itp. Gdy chcemy wysiąść, nie czekajmy aż kierowca otworzy drzwi. Zanim dotrzemy z naszego miejsca do wyjścia, w najlepszym razie zagrodzimy drogę wsiadającym; a może się zdarzyć, że kierowca zamknie drzwi i ruszy albo trafimy na moment zamykania drzwi, co jest najgroźniejsze. Wstańmy nieco wcześniej, zwłaszcza, że trzeba się przemieścić pomiędzy innymi pasażerami. Wymaga to ostrożności, gdyż pojazd jest w ruchu. Czasem, gdy wysiada wielu pasażerów równocześnie, możemy podnieść się, gdy kierowca całkiem zatrzyma pojazd i przepuścić tych, co podeszli do wyjścia jako pierwsi.

Cenne rzeczy trzymajmy przed sobą, aby je widzieć. Zamek od torebki powinien być zwrócony przodem do nas, nie z tyłu za łokieć albo na plecy, zależnie od torebki. Nie nosimy telefonów, kart bankomatowych, portfeli w tylnych kieszeniach spodni ani w kieszeniach marynarek czy płaszczy. Należy też zawracać uwagę na współpasażerów: czy ktoś się do nas nie przysuwa za blisko. Jeśli jest tłok, przynajmniej odwróćmy się tak, by oddalić torebkę od podejrzanej osoby. Te same zasady stosujemy w sklepie, na targu, na dworcu, w każdym miejscu publicznym, nie wyłączając kościoła. Nie zostawiamy torebek na ławkach idąc do komunii albo do spowiedzi. Najlepiej trzymać w zasięgu ręki, na widoku. Uważajmy na sztuczny tłok, kiedy otacza nas grupa ludzi. Bywają hałaśliwi, przepychają się, żeby odwrócić uwagę i łatwiej sięgnąć po nasze rzeczy. Przy zakupach nie otwierajmy za szeroko portfela: ktoś może zobaczyć, ile mamy pieniędzy i skusić się na kradzież, jeśli suma wyda mu się warta wysiłku. Najlepiej nosić przy sobie możliwie najmniejszą niezbędną kwotę.

Lepiej też nie zatrzymywać się na pogawędki z każdym, kto nie poprzestaje na pytaniu o drogę albo na luźnej rozmowie. Bardzo często po chwili osoba zaczyna opowiadać o jakimś problemie, który wymaga, by ją wspomóc finansowo: oszust tłumaczy się utratą biletu na powrót do domu poza miasto, tym, że padł ofiarą przestępstwa, brakiem pieniędzy na opał (autentyczne przykłady). Tacy oszuści pojawiają się wszędzie: na ulicy, w komunikacji miejskiej, w parkach. Niekiedy przed kościołami „dyżurują” osoby z tabliczkami informującymi, na jaki cel zbierają pieniądze. Najczęściej wyglądają na ubogie lub niepełnosprawne. Nie ma możliwości sprawdzenia ich rzeczywistej sytuacji. Decyzję o wspomożeniu takich osób każdy podejmuje na własne ryzyko.

Jest jedna rzecz, o którą zazwyczaj nikt nie dba: pomijając śliskie ulice zimą, chodzi o śliskie podłogi i posadzki w miejscach publicznych. Należy bardzo uważać przy chodzeniu. Sprawdzić nogą, czy możemy się swobodnie poruszać po powierzchni. Iść powoli, wybierać najlepiej przylegające powierzchni buty, jeśli wiemy, że idziemy tam, gdzie może być ślisko.

Jeśli znajdziemy się poza domem wieczorem lub nocą, wracajmy trzymając się głównych ulic, miejsc dobrze oświetlonych. Dobrze jest zawiadomić kogoś bliskiego, że wracamy i za ile możemy być w domu.

Skoro już wróciliśmy bezpiecznie, możemy przemyśleć, co się wydarzyło i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Oby to był wniosek, że dzień minął nie przynosząc problemów i że następny będzie taki sam.

 

W dniach 28-31 lipca zapraszamy na Carnaval Sztukmistrzów. Organizatorem Carnavalu są Warsztaty Kultury w Lublinie. Carnavalowe występy odbędą się na Starym Meście, Śródmieściu i Błoniach pod Zamkiem.

SPEKTAKLE ULICZNE/BUSKERZY:

Menayerí Circo “Marcia and La Hiedra”

 akrobatyka, hand stand, hula-hop, klaunada

Show eksplodujące autentycznością. Ekscentryczne osobowości Marcii i La Hiedry tworzą na ulicy niepowtarzalną komedię. Na oczach publiczności staną ze sobą w szranki, aby odkryć, która z nich jest najlepsza. W tym celu wyciągają cały swój arsenał, a w zanadrzu mają niezliczoną ilość popisów z hula-hop i przyprawiające o zawrót głowy popisy akrobatyczne. Bohaterki odkryją, że źródłem śmiechu, podziwu i współpracy ze strony publiczności nie są ich indywidualne dokonania, a to, co są w stanie dokonać razem jako dynamiczny, klaunowski duet. Przypomną światu, że prawdziwym triumfem jest przyjaźń i wspólne działanie.

Magic Mark “Magic Mark Show”

 iluzja, klaunada, komedia uliczna

Jako performer, Mark jest jednocześnie przyjazny i charyzmatyczny. Jego pokazy to światowej jakości street show w najlepszym wydaniu. Podczas kameralnych występów bawi i oczarowuje publikę błyskotliwym żartem i uśmiechem. Magia dzieje się na Waszych oczach! Mark, zwinnie posługując się iluzją, zachwyca całe rodziny.

Flash Gonzalez “Matiz”

klaunada, komedia uliczna, magia, pantomima, taniec, teatr fizyczny

Proszę Państwa, przed Państwem Kloszard! Pijany i słaniający się na nogach, ale w pełni świadomy swojej widowni. Ten niepozorny klaun nie wprowadza pokazowej magii w postaci wielkich iluzji i drogiej scenografii, ale prezentuje nieco bardziej kameralny, skromniejszy świat. Komizm jego magii wynika z problemów, z którymi się mierzy: czy to z ubraniem, winem, gołębiami, czy głodem. Jest tak sympatyczny, że będziecie chcieli zabrać go do domu! Flash to charyzmatyczny, elegancki i spontaniczny artysta szkolony w dziedzinie teatru fizycznego, tańca i akrobatyki. Jego sztuka opiera się na szczegółach, ruchu, precyzyjnej ekspresji oraz umiejętnym wykorzystywaniu każdej chwili!

Cami Basterra “Yo soy, Américo” 

akrobatyka, akrobatyka powietrzna, klaunada, komedia fizyczna

Cami Basterra jako aktorka uliczna odgrywa rolę Américo, typowej mieszkanki latynoamerykańskich dzielnic. Nonszalancką lecz łagodną sprzedawczynię kawy, która w swoim wózku wiezie swoja historię, godność i niezbędne przedmioty codziennego użytku. W jej wydaniu te przedmioty ożywają jako cyrkowe rekwizyty. W świecie latynoskich smaków i rytmów, Américo proponuje widzom pyszną kawę. Jak ją przygotuje? Spektakl łączy elementy klaunady i teatru fizycznego, stand-handu, akrobatyki, manipulacji przedmiotami, akrobatyki powietrznej oraz iluzji.

Brama Grodzka Teatr NN „Powrót Sztukmistrza”

muzyka na żywo, teatr, żonglerka

Mauro Wolynski “The Great Wolynski”

klaunada, komedia uliczna, muzyka na żywo

Ten one-man show łączy cyrk, komedię i muzykę na żywo. Wybuch śmiechu i spontaniczne brawa są nieuniknione. Na występ składa się żonglowanie 10 wirującymi talerzami oraz bogactwo innych, wirujących przedmiotów. Artysta jest człowiekiem orkiestrą z 13 instrumentami. Posiada także największy na świecie, lateksowy balon.

Program wydarzenia

Więcej:https://warsztatykultury.pl/wydarzenia/carnaval-sztukmistrzow-2022/

9 sierpnia rusza trzecia edycja Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wydarzenie ponownie odbędzie się w przestrzeni społeczno-kulturalnej historycznego Lublina.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Wydarzenia dostępne także online na: facebook.com/lublinerfestival

PROGRAM:

9 sierpnia / wtorek (dzień izraelski)
godz. 12:00 – Lubliner cymes. Dzisiaj kuchnia Izraela – warsztaty kulinarne z Malką Kafką*
godz. 14:00 – Hamsa, co to jest? – warsztaty plastyczne dla dzieci
godz. 15:00 – Izrael. Dziedzictwo Innowacyjności – otwarcie wystawy
godz. 16:00 – Izrael kolebką naszej kuchni. Korzenie kuchni żydowskiej – wykład Hanny Kosowskiej
godz. 16:00 – Move on Together Israeli Way – warsztaty ruchowo-taneczne (Patrycja Zasławska, Eryk Pacek)
godz. 17:00 – Move on Together Israeli Way – warsztaty ruchowo-taneczne (Ady Elzam)
godz. 18:00 – Czy Izrael jest ważny dla Żydów? – spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski*
godz. 19:00 – Otwarcie 3. Lubliner Festival: Olga Avigail Mieleszczuk: Z Rishon LeZion do Lublina – recital

10 sierpnia / środa
godz. 12:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem
godz. 17:00 – Lubliner tanc- warsztaty tańca izraelskiego
godz. 17:00 – Zwiedzanie Jesziwas Chachmej Lublin
godz. 18:00 – Baal Szem Tow, Rabi Nachman z Bracławia. Dlaczego religijni Żydzi odwiedzają Ukrainę? – wykład Symchy Kellera*
godz. 18:00 – Jerzy Liniewicz: Jesziwas Chachmej Lublin – odrodzenie – wernisaż wystawy
godz. 19:00 – Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie: Zastępowałem w klatce dzikie zwierzę – recital

11 sierpnia / czwartek
godz. 12:00 – Lubliner cymes – warsztaty kulinarne dla dzieci
godz. 17:00 – Lubliner szpil – warsztaty klezmerskie z Trio BUM BUM
godz. 18:00 – Lubliner tanc – warsztaty tańca izraelskiego
godz. 18:00 – Światłość i mrok – spotkanie z Małgorzatą Niezabitowską
godz. 19:00 – Monika Chrząstowska: Od serca do serca. Wiera Gran – recital

12 sierpnia / piątek
godz. 10:00 – Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku z przewodnikiem
godz. 12:00 – Ceremonia Pamięci na Państwowym Muzeum na Majdanku
godz. 12:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem
godz. 12:00 – Lubliner szpil – warsztaty klezmerskie z Trio BUM BUM
godz. 15:00 – Warsztaty samoobrony dla kobiet
godz. 16:00 – Lubliner tanc – warsztaty tańca izraelskiego
godz. 17:30 – Frejlech czyli radość – warsztaty ruchowo-taneczne dla rodzin
godz. 17:30 – Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego
godz. 17:30 – Symcha Keller i Przyjaciele: Chasydzka droga. Z Lublina do Kocka – koncert promujący płytę
godz. 20:00 – Roksana Vikaluk: Oj letily dyki husy – koncert pieśni żydowskiej i ukraińskiej
godz. 21:30 – Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura) – koncert

13 sierpnia / sobota
godz. 12:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem
godz. 12:00 – Lubliner szpil – warsztaty klezmerskie z Trio BUM BUM
godz. 13:00 – Warsztaty tanga z parą mistrzowską: Anną Iberszer i Piotrem Woźniakiem
godz. 15:00 – Warsztaty samoobrony dla kobiet
godz. 17:00 – Gang Tango – koncert + pokaz pary mistrzowskiej Anny Iberszer i Piotra Woźniaka + wspólna milonga
godz. 20:00 – Klezmafour: W górę! – koncert
godz. 21:30 – Balkan-Klezmer Dance Night- potańcówka z zespołem PropaBanda

14 sierpnia / niedziela
godz. 12:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem
godz. 12:00 – Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego
godz. 13:00 – Warsztaty tanga z parą mistrzowską: Anną Iberszer i Piotrem Woźniakiem
godz. 13:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina z przewodnikiem [UA]
godz. 14:00 – Warsztaty samoobrony dla kobiet
godz. 15:00 – Lubelskie ślady Akcji Reinhardt – projekcja filmu + spotkanie
godz. 16:00 – Makabi: żydowskie tradycje – wykład Sary Hazy + warsztaty rodzinne fitness
godz. 17:00 – Zwiedzanie Jesziwas Chachmej Lublin
godz. 17:00 – Koszerna wódka. Historia przedwojennych gorzelni – spotkanie + degustacja*
godz. 20:00 – Koncert finałowy: Tango mych marzeń i snów
godz. 21:30 – Izraelskie Jazz Session: Yogev Shetrit Trio & Pendofsky (Marcin Pendowski, Tomasz Wendt)

3. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej" – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Projekt współfinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Projekt dofinansowany ze środków Ambasady Państwa Izrael w Warszawie.
Projekt dofinansowany ze środków American Jewish Joint Distribution Committee
Projekt dofinansowany ze środków Zarządu Województwa Lubelskiego
Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin i Centrum Kultury w Lublinie

W Internecie nie jesteśmy anonimowi i bezpieczni. Aby to narzędzie nie było przyczyną poważnych kłopotów Pamiętajmy o tym, że:

  • Zakładając profil pamiętajmy aby dostęp do informacji nie był całkowicie publiczny, sprawdźmy, jak go widzą obce osoby i do jakich wiadomości mają dostęp.
  • Nie pokazujmy w sieci swoich znajomych, rodziny, domu.
  • Nie informujmy o planowanych wyjazdach, pobycie na wakacjach.
  • Jeśli posiadamy różne konta internetowe stosujmy tzw. Mocne hasła czyli niepowtarzalne z różnymi znakami, cyframi
  • Szczególnie bądźmy ostrożni w bankowości elektronicznej –zawsze czytajmy komunikaty banku, postępujmy zgodnie z procedurami, nigdy nie podawajmy swoich danych do logowania, haseł niezweryfikowanym osobom, nie dokonujmy przelewów z urządzeń, które nie mają żadnych zabezpieczeń oraz przypadkowych.
  • Wchodźmy wyłącznie na bezpieczne strony
  • Nigdy nie wchodźmy i nie otwierajmy załączników z nieznanych, podejrzanych adresów, szczególnie takie które „udają” różne urzędy!
  • Zawsze sprawdzajmy komu, w jakim celu, jakie dane przekazujemy np. podczas rejestracji w sklepie internetowym.

telefon_male.jpg